5 razlogov za učenje tujih jezikov za otroke

Sposobnost otroka za usvajanje jezika je prirojena; učenje tako materinščine kot drugih jezikov pri majhnih otrocih, ko se možgani še razvijajo, poteka spontano, in prav zato je tako učinkovito in koristno. Majhni otroci hrepenijo po znanju in se radi učijo, če le znamo pritegniti njihovo pozornost. In ko se novega tujega jezika učijo skozi igro in se pri tem zabavajo, je pravzaprav presenetljivo, kako hitro ga tudi dejansko osvojijo! Poglejmo še nekaj razlogov, zakaj je dobro z učenjem tujih jezikov začeti čim prej.

1. Večja elastičnost možganov pri otrocih

Zaradi elastičnosti možganov se otroci od rojstva do pubertete lažje učijo jezikov. Pri le-tem se vzpostavljajo nevronske povezave (mreže); če je otrok poleg materinščine izpostavljen še enemu jeziku, se mreže za razumevanje in rabo jezika razširijo, s tem pa se pospeši rast povezav v otroških možganih, ki pa hkrati olajšajo učenje prvega in drugega jezika. Nastajanje povezav v možganih je posebej dejavno v prvih šestih letih, zaključi pa se v puberteti, ko pričnejo možgani ”brisati” tiste povezave, ki se jih ne uporablja.

2. Otroška brezskrbnost

Otroci so vedno pripravljeni poskusiti nekaj novega in jih pri tem ne skrbi, ali bodo to storili pravilno ali ne. Enako velja tudi za učenje jezikov. Z veseljem se bodo preizkusili v tem, kar so se naučili, pa četudi bodo morda pri tem naredili kakšno napako. Ko predstavljajo na novo naučene besede, vedno navdušeno pričakujejo odziv drugih otrok in odraslih; zanje je to zelo razburljiva in ohrabrujoča izkušnja. Z odraščanjem pa se to spremeni, saj otroci postajajo vse bolj samokritični, kar še posebej velja za obdobje pubertete. Najstniki se ne želijo osmešiti pred vrstniki z morebitnimi napakami ali nepravilno izgovorjavo, nerodno jim je, bojijo se posmehovanja. Če učenje tujih jezikov začnemo pri otroku zgodaj, bo otrok do pubertete že ustvaril trdno podlago v jeziku in mu bodo tovrstne nevšečnosti prihranjene.

3. Boljša izgovarjava besed pri otroku

Ob zgodnjem učenju tujega jezika bodo otroci razvili naravno izgovorjavo, brez tujega naglasa. Kajti starejši kot smo, težje usvojimo izvirno izgovorjavo, ki pa je nedvomno zelo dragocena.

4. Spoznavanje drugih kultur – otroci svetovljani

Zgodnje učenje ima pozitiven učinek na intelektualni, čustveni in družbeni razvoj otroka. Učenje tujega jezika je neke vrste potovanje, ki otroku odpre pot v svet. S tem se spozna tudi z drugimi državami, narodi in njihovo kulturo, saj ga zanima, kje govorijo ta jezik, kakšni so ti ljudje. Učenje tujega jezika pomembno vpliva na naše zaznavanje sveta, drugih in samega sebe. Večjezičnost pospešuje sporazumevanje in boljše medsebojno razumevanje.

5. Otrok napreduje tudi na drugih področjih

Pozitivni učinki učenja tujega jezika v zgodnjem otroštvu se kažejo tudi na drugih področjih, in sicer pripomore k razvoju otrokove kreativnosti, spomina in slušnih zmožnosti. Otroci, ki se učijo tuj jezik, hitreje napredujejo tudi pri branju in pisanju v svojem maternem jeziku, so boljši pri matematiki, logičnem mišljenju, izkazovanju kreativnosti in reševanju kompleksnih problemov.

Za naše bralce bloga nudimo -10% popusta za personalizirano dvojezično knjigo o sreči. Vaša promo koda je: BLOG21